Miért fontos ez a kérdés?

Azért mert amit nem ismerünk, azon változtatni sem tudunk. S ez mindenre igaz, nem csak a fizikai jellegű gondokra, ahol könnyű belátni ennek igazságát, de igaz a lelki életünk gondjaira is. Például ha elkezd rázni az autóm, akkor először is meg kell ismernem a probléma jellegét. Lehet, hogy csak épp lementem az útpadkára, vagy hirtelen macskaköre változott az aszfalt, s az is lehet, hogy defektet kaptam. Hát, ez elég egyértelműen ki szokott derülni, meg látszik is, hogy melyik. A lelki élet területén viszont nem mindig ilyen egyértelműek a dolgok.

Voltam néhány 10 napos vipassana elvonuláson, s a tanítónk tiszteletre méltó Dhammasami útmutatása sokszor az volt az első napokra, hogy csak legyünk a fájdalommal. Nyilván itt vannak fizikai fájdalmak is a sok üléstől, de a lelkiekre is értette. S valóban igaza volt! Néhány óra, vagy néhány nap után a témák, melyek a lelkemben keringtek, elkezdtek mélyülni, s ezek jóval mélyebb rétegei tárultak fel. Mintha csak Freud jéghegye kiemelkedett volna a vízből.

Nagyon hasznos tapasztalás volt ez számomra, testközelből, saját élményként megtapasztalni az elméleti tanítást, hogy miért fontos az, hogy megértsük a problémát. Mert csak akkor lehet kihúzni a szuvas fogat, ha gyökerestül tesszük. Ha beleszakad, semmit sem értünk el vele. S valahogy így van ez a lelki eredetű történésekkel is! Amint feltártuk, megjelenik a megoldás is! S ez már tovább is vezet minket a következő tanításra, melynek ez a lényege: Hogyha hagyjuk, ha nem akaratoskodunk, s nem próbálunk meg minden erőnkkel megoldani egy helyzetet, gondot, problémát – s csak annyit teszünk, hogy tudatunkat nyitva tartjuk a megoldásra – akkor meg is jelenik, szinte magától a megoldás. S ez a megoldás így meglepően egyszerű is lehet, s valószínű, hogy olyasmi is lesz, amire nem gondoltunk. Vagy lehet, hogy gondoltunk, de nem pont úgy. Az, hogy adtunk időt a probléma feltárására, mélységeinek megértésére, a megoldást is ugyanilyen módon befolyásolja. Teljesebb lesz, s nem csak a felszínen fogja hatását megmutatni, hanem a pillanatra kiemelkedő jéghegy vízbe merülő részén is. Tehát a tudattalanunk területére is be fog kúszni ez a megoldás.

Mindez amit itt leírtam, hatékonyan használható terápiás és segítő beszélgetéseknél is, mélyíthetjük vele önismeretünket, ráadásul egy olyan módon, ami párhuzamba állítható tradicionális, minőségbiztosított spirituális rendszerek tanításaival. Amit itt leírtam a Theravada buddhizmus 4 nemes igazságához kapcsolható, ezért előszeretettel használom magam is mind segítő beszélgetések során, mind saját önismeretemben.

Köszönöm, hogy elolvastad rövid, de szerintem sok hasznosat tartalmazó írásomat. Amennyiben érdekelnek hasonló témák, vagy ezen téma további kifejtése, iratkozz fel hírlevelemre, vagy írj nekem.

Csodákban teli napot kívánok!