Írtam pár szót a svéd jógáról, mellyel remélem néhányakban sikerül eloszlatni néhány félreértést, zavarodottságot.
Köszönöm ha elolvasod. S ha nem akkor is szép napot! 

Gondolom sok Jógaoktató elmondta már a véleményét a Svéd jóga kapcsán, s most én is megteszem. Földes András írt egy cikket, melyet itt lehet olvasni:
Elöljáróban annyit, hogy számomra az látszik, hogy ez az ember sosem jógázott, vagy sosem ismerte meg azt hogy mi is a Jóga valójában…
A Jóga alapvetően nem testgyakorlás. A Jóga valami teljesen más dolog mint a testgyakorlás. A Jóga rendszerében a testgyakorlás egy eszköz a Jóga céljának megvalósításában. Azonosítani a Jógát ezzel a testgyakorlással azt jelenti, hogy ez az illető még nagyon keveset éretett meg belőle.
A jóga sosem a testgyakorlatokról szólt. A Jóga egy út – egy út arra, hogyan csillapítsuk le elménket, hogyan jöjjünk ki a szenvedés körforgásaiból… s ha ezek már megvannak elérhető a teljese kilépés, megvilágosodás, terheink örök letétele is, s a jóga eddig is el tud vezetni. Azért pedig nagyon hálásak lehetünk, hogy a Jóga alkalmazkodott a mai korhoz, igényeinkhez és beintegrálta a testel való munkát, olyan módon, hogy az a Jóga eredeti céljának megvalósítását szolgálja. Természetesen nem mindenhol oktatnak így. A helyes oktatáshoz a Jóga filozófiai hátterének megértése feltétlenül szükséges. Ezt olyan szinten tudja átadni az oktató, amilyen szinten ő épp jár a megértésben. Bizton állíthatom, hogy évek gyakorlása után is újabb és újabb mélységek tárulnak fel azok számára akik kitartóan járják ezt az utat. S azok számára az is nyilvánvaló, hogy a cikk nem a Jógáról szól. A jógának vannak eszközei, attól függően, hogy éppen az adott személy milyen élethelyzetben van, milyen lehetőségei vannak, mivel tud elindulni. A mai nyugati ember legjobban a testgyakorlatokon tud elindulni. De ne üljünk fordítva a lovon: Nem a Jóga van az ászanákért, hanem az ászana van a Jógáért s értünk. A testgyakorlat pedig úgy lesz ászana, ha a Jóga mögöttes tanításait belevisszük. Ennek fizikai része például a légzés összehangolása a mozdulattal, az összpontosítás, a figyelem kiterjedése. Egyik fontos megértésem a Jóga gyakorlása kapcsán nagyjából két év napi gyakorlás után érkezett el hozzám. Azt értettem meg akkor, hogy egy haladó és kezdő gyakorlás közt a különbség egyáltalán nem abban van, hogy milyen gyakorlatokat, s milyen flexibilitással képes valaki végezni. A figyelem mélysége sokkal fontosabb.
A cikk címét is szeretném egy picit helyre tenni:
„A ma ismert jógát a svédek találták ki, India csak ügyesen adta el nyugatra
Ebben a címben több félrevezető állítás is van. Először: A mai ismert jóga – egyáltalán nem egyértelmű hogy ez mit is jelent. A cikkből kiderül, hogy a cikk szerzője nem ismeri a jógát mélységeiben, mégis a címben úgy beszél róla, mintha egy általános igazságról, általános tudásról lenne szó mai jógára vonatkozóan. Nem tudom, hogy van –e aki teljes egészében mondhatja hogy ismeri a Jógát egyáltalán. Ha vannak is ilyenek, én biztosan nem tartozom közéjük, és Földes András sem. Tehát a cím első felével kapcsolatban valójában felmerül a kérdés: Ki által ismert jógáról beszélünk most? A válasz értelemszerűen az, hogy a Földes András által ismert jógáról. Ilyen formában még lehet is igaza a szerzőnek, hiszen nekem fogalmam sincsen, hogy ő milyen jógát ismer, s elképzelhető hogy azt a svédek találták ki. De azért egy picit mégis úgy gondolom, hogy a Jóga szót nem kellene akkor ilyen dolgokra használni, s olyan rendszerekkel azonosítani amiről a cikk szerzője tud.
Hogy India eladta volna a Jógát nyugatra? A Jógát nem lehet eladni. Az érték amit képvisel eleve nem mérhető földi értékekkel. Így eladni maximum az időnket tudjuk amit azzal töltünk, hogy másoknak megpróbáljuk átadni a Jógát, legalábbis azt a tudást amit mi ebből a nagyon komplex, mindenre kiterjedő rendszerből megértettünk. S az, hogy én vagy bárki azt gondolja, hogy a Jógát adtam el, az megintcsak nem a Jógáról szól, hanem rólam, arról aki azt hiszi, hogy azt el lehet adni, mely önmagában egy félreértelmezés.
Már jó ideje azt látom, hogy spirituális rendszerek gombamód szaporodnak a világban, s ahogyan eljutnak a tömegekhez, el is vesztik mélységüket. Az igazi megértés ugyanúgy kevés mint ahogyan régen volt, amikor még ilyen tanítások közelébe férkőzni is nehéz volt.
Mindehhez hozzá jön az, hogy mi itt nyugaton, s lassan már keleten is az egó útját, a személyiségfejlődés útját, a felnövés útját is járjuk a felébredés útjával párhuzamosan. A jóga a felébredés útját írja le, mai korhoz alkalmazkodó egyik eszköze a testgyakorlás – ami talán tényleg jöhet a svéd tornából is akár – s egészen a teljes megszabadulásig képes elvezetni a gyakorlót. A Felnövés útját pedig a nyugati pszichológia írja le. A kettőt egyben pedig az Integrál szemlélet egyesíti.
Remélem sikerült néhány félre értést tisztáznom írásommal. Köszönöm, hogy elolvastad!