Tudattalan folyamataink

ugyanolyan jelentősen befolyásolják életünk alakulását mint ahogyan tudatosan megfogalmazott céljaink. Ezeket egyedül, segítség nélkül szinte lehetetlen felismerni. 

A cél megfogalmazása az első lépés ahhoz, hogy eljussunk oda ahová szeretnénk.

Ha már tudod, hogy mit szeretnél, mi a cél, merre tartasz, akkor miért érdemes mégis segítőt igénybe venned?

A cél megfogalmazása csak az első lépés. Ezután több tényező is befolyásolja azt, hogy valóban elérjük-e a kitűzött uticélt. Tartanunk kell a fókuszt, az irányt. Bár lehetséges, hogy az út kanyargós, így nem folyamatosan a cél irányába haladunk, mégis tudnunk kell hogy hová tartunk. Amennyiben a kitűzött cél eléréshez valamilyen változásra is szükség van, akkor könnyen szembe kerülhetünk tudattalanunk erejével. Freud óta tudjuk, hogy létezik az ember tudatalattija, amely elképesztő mennyiségű információt tartalmaz. Freud egy jéghegyhez hasonlította az emberi tudatot, ahol a tudatos rész a vízből kilógó, látható hegy teteje csupán, míg a hegy, tudatunk folytatódik a víz alatt is. 

Egy-egy döntés meghozatalában a tudatos és tudat alatti részeink is szerepet játszanak,

amelyek között kényes egyensúly áll fent. Üléseimen figyelek arra, hogy ez az egyensúly

a belső folyamataid átdolgozása, tudatosítása közben is fennmaradjon és a kitűzött célodat

szolgálja.

Miért nem elég ha beszélgetsz a barátoddal/barátnőddel?

A barátainkkal történő beszélgetés nagyon fontos része az életünknek, barátaink támogatása minden élethelyzetben sokat adhat. Belső lelki folyamataink őszinte vizsgálatához, lelki fejlődésünk szükségessége esetében azonban nem elégséges, néha pedig akár visszahúzó is lehet egy baráttal történő beszélgetés. Nehéz helyzeteimben egy-egy baráti beszélgetés után többször eszembe jutott ez a mondás: „A pokolba vezető út is jószándékkal van kikövezve”. Barátaink gyakran támogatnak minket valamilyen véleményünkben, rá, vagy éppen le akarnak beszélni minket valamilyen döntésünkről. A mellénk állás sok esetben nagyon jó érzéssel tölthet el minket, komolyabb válságok esetén, vagy amikor valamin tényleg változtatni szeretnénk, ennél mélyebbre kell menni. A változás, életünk új mederbe terelődése attól tud megtörténni, ha mélyebbre nézünk magunkba, felfedjük magunk előtt is elzárt, tudat alatti folyamatainkat. Ebben a baráti támogatás akadályt jelent, hiszen abban a szemléletben, és egyensúlyi helyzetben erősít meg, amiben egyébként is vagyunk, s amiből elmozdulni vágyunk. Amennyiben úgy döntöttél, hogy elmozdulnál, változtatnál, várlak segítő beszélgetésre.

A figyelem, az együtt érzés

mint alapvető emberi értékek, nem megfizethetők, s egy ülésen nem is ezekért fizetünk. Egy terápiás ülésen annak az energiának az ellenszolgáltatását fizetjük amit a terapeutánk, tanácsadónk emberként beletett az ülésbe. 

Mi az, amiért fizetünk a segítőnek?

Munkám során, valamint saját kliens szerepben megélt tapasztalataim alapján, azt vettem észre, hogy a fizetés körül kialakulhatnak kellemetlen érzetek. Sokan egy terápiás ülésen azt tapasztalják, hogy még sosem figyeltek rájuk úgy ahogyan tanácsadójuk, hogy sosem éltek meg olyan elfogadást mint egy ilyen helyzetben. Ez egyrészt egy nagyon jó érzés, gyógyító minőség, az önmagunkhoz vezető út fontos és kihagyhatatlan része. Másrészt amikor az ülés végén a megállapodottaknak megfelelően kifizetjük a díjat, kialakulhat egy olyan gondolat, hogy a figyelemért fizettem. Ez a gondolat akár tönkre is teheti mindazt az áldásos hatást, amit az egyébként valódi és hiteles figyelem keltett. 

Egy terápiás ülésen annak az energiának az ellenszolgáltatását fizetjük amit a terapeutánk, tanácsadónk emberként beletett abba amit csinál (képzések, önfejlesztés). Fizetünk az időért is, hogy amíg velünk foglalkozik, nem törődik semmi mással.  Egy jó tanácsadó nap mint nap újra és újra beleteszi az energiát abba amit csinál. Képzésekre jár és szupervízióba viszi az eseteit. A szupervízió elsőre idegennek hangozhat, és félelmetesnek, amikor valaki úgy értelmezi ezt mint kibeszélést, azonban ez távolról sem igaz. Mivel a terapeuták is emberek, a saját tudattalan müködéseikkel, ezért időnként nagyon jó az, ha ránéznek arra, hogy azok a folyamatok amelyekben benne vannak, milyen hatással vannak rájuk. Mindez a kliensért is van.

Kliensként az önismereti ülések ára önmagunkba fektetett pénz (energia).  

Integrál szemléletben dolgozom

Az integrál szemlélet egy globálisan integrált rendszer- a föld minden pontján, minden kultúrkorszakában meglevő tudást magába öleli, mind a tudományos mind a spirituális nézőpontokat érinti, és egy egységes keretrendszerbe rendezi össze.

Ezt a térképet megismerve, használva már elindulhatunk nemcsak a szomszédos faluba, hanem akár jóval messzebre is. Néhányan a megvilágosodást tűzik ki célul, mások jó párkapcsolatot szeretnének, vagy jó állást, könnyebb, boldogabb életet. Bármelyik legyen is a cél, mindegyikük elhelyezhető az Integrál térképen, s a kiindulási pont ismeretében a célunk felé vezető út iránya is kirajzolódik. Az Integrál szemléletben egyesül a nyugati pszihológia és a keleti spirituálitás, értehtővé teszi hogy melyiknek hol van a helye az életünkben, irányt mutat a fejlődés felé, tiszta vizet önt a pohárba.  

Az Integrál szemlélet kialakítója Ken Wilber, világhírű amerikai filozófus, író. Saját szellemi útjára lépve önállóan, napi 2-3 könyvet olvasva kezdte, összevetni és szintézisbe foglalni a nyugati és keleti tudományos, filozófiai és pszichológiai irányzatokat. Mindössze 23 éves volt, amikor 1977-ben megjelent első, nagyszabású tudatelméleti könyve The Spectrum of Consciousness. 

Számomra az amit Wilber szintetizált olyan jelentősségű, mint a földrajzi térképek magalkotás volt. A szomszédos faluba könnyen átugorhatunk térkép nélkül is, de hosszabb útra indulva már jó ha van nálunk egy Atlasz, vagy mostanában már GPS. Wilber az emberi tudat térképét rajzolta fel, szintetizálva a pszihológiai tudományok ismereteit, valamint a spirituális hagyományok emberi tudatot leíró bölcseleteit.

Ha ez a szemlélet szimpatikus számodra, várlak integrál szemléletű segítő beszélgetésre.

Ken Wilber az átalakulásról